Tornada ”Shitta”yı kullanalım

 

Bunlar, torna’da çekilmiş işlerin alt kısım kesmek için kullandığım aletler.
P1250393
Japonca’da “Shitta (湿台)” denir. Türkçe’de ne denir bilimiyorum. Bunlar tornada çekitiğim seramik silindirler. Bir kere 900 derecede pişirldi. Yani bunlar bisküvi hale.

 

Kullanmadan önce bunu suya bir süre batırıp ıslatacak.
EPSON DSC picture

 

İyice ıslak olunca tornanın merkeze sabitlenecek.
P1250696
Shitta’yı kullanmadan önce ıslattğını sebep, sabitlemek için sarılmış çamur kurumasın diye. Bisküvi hale oluduğu için ıslatmadan çamur sarılsa hemen çamur kurur ve sabit kaçacak.

 

Bunun üstüne, altını kesecek işler koyacak. 
P1250697
İşler Shitta üstünde merkezleşmek için bir küçük teknik gerekiyor.

Torna dönerken orta parmakyle kendimden sol taraftan işlerin alt kısımına ( yani bu fotoğraftaki görüntüna göre söylesem tepe kısımına ) hafif vuracak. Bir kaç vuruşta hemen tam merkezleniyor. Bu şekilde merkezlemek başlangıçta pek iyi yapamayabilir ama hiç zor teknik değil, yapa yapa alışacak.

 

Böylece kesmeye hazır, hadi keselim.
P1250699

 

Bittiii :)
P1250703

Neden işlerin altı keserken shitta’yı kullanır ?
Neden direkt tornanın disk üstüne işler sabitlemekten daha iyi olur ?

 

Birincisi, işlerin uç kısmını korumak için. İşler direk tornanın disk üstüne koyunca işlerin en zayıf kısım olan uç kısma basınç gelir. Ne kadar İnce iş yapsa o kadar sorun çikar. Ama shitta’yı kullanınca bu basınç işlerin içteki daha güçlu kısımlardan desteklecek. Mesela porselen genellikle çok ince oluduğu için mutlaka shitta lazımdır.

İkincisi, eğer dalgalı uç yada değişik şekilde kesilmiş uç gibi tam düz olmayan uç varsa tornanın disk üstüne koyduğunda, kesecek alt kısımı yatay olumaz ve düzgün kesemez. Ama shitta kullanınca iç kısımdan merkez alacağı için alt kısımda doğru açıdan kesebilir. Ayrıca şise yada vazo gibi uca doğru ince olan kendini ters duramayan işlerde güvenli bir şekilde sabitleşip arkasını kesebilir.

EPSON DSC picture

Uçuncusu, çalışmalar hızlı olur. Kesmek lazım işler çok sayı varsa, tornanın diske her iş için tek tek merkez alıp çamuryla sabitleşmekten, sabitleşmiş shitta üstünde hemen merkezleşmek daha kolaydır. Keserken işlerin kalınlığını kontrol etmek içinde daha çok pratik. Vakit nakit :)

Dördüncüsü, Shitta’nın yükseklik sayesinde fazla eğilmek gerek kalmadığı için çalışma pozisyon rahat olur. Benim için çok önemli çünkü bende bel fıtık var…

Kesecek işlere göre bir kaç boyut ve şekilde shitta hazırlamak iyi olur. Tornada uygun silindir çekip istediği shitta yaplabilir. Ama aslında bir tane temel shitta hazılanırsa bir çamur parça kullanarak çeşitli boyutlu işler için kullanabilir.

 

Tornada iş çekerken, ayrıca fotoğraftaki gibi mantar şekilde bir tane çamur parça çekecek.
EPSON DSC picture
Yarı kurusun.

 

Bunu bir shitta’nın üstüne sabitleşecek.
Sonra kesecek işlere göre bu çamur parçayı keserek uygun çapı bulucak.
EPSON DSC picture

 

Önce büyük bardakları kestim.
EPSON DSC picture

 

Sonra çamur parçanın çapını daha küçük kesip sake bardağının altını kestim.
EPSON DSC picture
Böyle şekilde çamur parça kullanarak bir shitta’yı çeşitli işler için kullanabilir. Çok pratik tekniktir deneyin. Eğer böyle hazır shitta olmasada sorun yoktur. Yanındaki eşyalarda shitta olarak kullanabilir. Mesela düz bardak, saksı, kavanoz, yuvarlak leğen gibi gibi… İşlere uygun shittayı çevreden bulun ve deneyin :)

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

3 Comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s