Seramik tutkusu ve Sadi Diren

Yaklasık 5 sene önce ben ara sıra Vitra Seramik Sanat Atölyesi’ye gidiyorudim. O günlerde Sadi Diren’nin yanında çalışıma fırsat oldu. Sadi Bey, kendi kişisel sergi için eser çalışma yapmak istedi ama yaştan gelen eller ve gözlerin zayıflıktan dolayı kendi çok eserler yapmak biraz zor gelmiş. O yuzdan Vitra Seramik Sanat Atölyesindeki biz gençiler, Sadi Bey’nin eser çalışmaya asistanlik olarak katılmış olduk.

DSCN0241

Sadi Bey bize kendi fikirini anlatıyordu. Biz tam anlamıyorduk, özellikle ben o zamandaki zayıf Türkçe’mden dolayı onun tam ne istediğini pek anlamıyordum ve belki yanlış yapıyordum. Bazen torna çektim, ama Sadi Bey gibi büyük sanatçının isteğe uyabilir kadar uzmanlı değildim maaresef. Belki eksik kaldı tam onun istediği gibi olmadı.

DSCN0225_2

Bazen bize kızıyordu Sadi Bey çünkü onun akılında olan şekil ve önünde çıkan şekilda fark oluyordu. Fikirini anlatmak zor bir şey, anlamakda zor bir şey. Zor çalışma idi onun içinde bizim içinde. Ama çamurlardan birer birer şekiller çıkınca Sadi Bey nasıl mutlu oldu. Teker teker nasıl dokunuyordu. Hafif titreyen ellerinde nasıl inceliyordu.

DSCN0238

Kendime soruyorum ki, 80 yaş üstü oluduktan sonra, ellerim ve gözlerimden gücünü kaybetmeme rağmen, yinede ateş yanıyor gibi çamurdan yaratım isteklilik içimde tutabilecek miyim ?

DSCN0402

Ben Japonya’da okulda seramik teknikler ve bilgiler öğrendim. Bir kaç atölyede ustanın yanında çalışarak onlardan bu mesleğin güzellik ve zorluğunu öğrendim. Türkiye’ye geldikten sonra bazı sanatçılar ile beraber çalıştım onlardan Japonya’da fark etmediğim seramik sanatın başka yollarını öğrendim. Evet ben çok insanlardan çok şey öğrendim ve hala öğreniyorum.

O günlerde Sadi Bey’den ben ne öğrendim ?
Sadece bir kaç haftalık asistanlık idi o süre içinde Sadi Bey’den teknikler ve bilgilerin ABC’yi öğrenmek mümkün değildi tabiki ama onun artık fazla göremeyen gözlerden çıkan yaratım isteklilikten parlayan göz ışığını yakından görebilmek hiç bir şeyden karışlaşamayan bir özel ders oldu diye düşünüyorum.

44634_433474833698_798393698_4765033_5055094_n

Sadi Diren’den öğrendiğim şey, seramik sanatcısının bir “Tutku” idi. Bugüna kadar seramik sevenleri çok görüdüm ama bu kadar tutku tutan sanatçı belki görümemiştım. Benim için her hangi teknikler, her hangi bilgiler öğrenmekten önemli tecrübe idi.

Bende yeterince tutku var mı ?
Sizde var mı ?

Seramik sanat için, sevmek yetmez.
Tutku lazım, tutku tutalım.

 

19 Şubat’ta Sadi Diren’in 62. Kişisel sergisi başılıyor.10386776_407665839392102_4877103229211256119_n
Sadi Diren’in tutkusu görümek için, hissetmek için, sergiye gidelim.

 

 

 

 

Reklamlar

2 Comments

  1. Sözünü ettiğiniz eserler Işık Sanat Galerisinde sergilenmişti. Ben de
    uzun zaman takipten sonra bir eser alma şansına sahip olmuştum. Eczacıbaşı damgalı ürün koleksiyonu yapıyorum. Bu vesile ile Sadi Diren Beyefendi ile tanışmıştım. İzniniz olursa orijinal çekimden bu fotoğraflardan bastırmak isterim. Sevgi ve saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s