Seramik yapınca atık da çıkar – 2. bölüm

 
Seramik, temel olarak toprak, su, ateş kullanır. İnsanın yarattığı en eski sanatların bir tanesidir. Böyle söyleyince sanki çok doğal sanat gibi geliyor ama gerçekçi olarak sadece toprak, su, ateş kullanmıyoruz. Boyalar sırlar gibi dekoratif işler için çeşitli kimyasal malzemeler kullanıyoruz. Seramik sadece toprak sanat değil, aynı zamanda kimyasal sanat dır. Dolayısıyla az miktar olsada belli miktar kimyasal atıklarda çıkıyor.

 

Mesela böyle kırmız, turuncu ve sarı renk olan sırlar yada boyalar içinde genellikle kadmiyum kullanılır.
IMG_20160318_195121
Kadmiyum zehirli maddedir biliyorsunuz. Piyasada satılan bazi hazır sırlar, markaların kendi formüller ile kadmiyumun çıkmamasını sağlıyor yani seramik fırında belli yüksek derecede piştikten sonra sır içine hapsedebilir ve güvenli olacak deniyor. (Mesela Botz’nun kadmiyum hakkında açıklama : Health and safety ) Ama ne kadar güvenli formül olursa olsun fotoğrafta gibi pişirmeden önceki sıvı halede ise içindeki kadmiyum zehir olarak kalmış oluyor.

Eğer bunlar direk lavaboda yıkarsan kanalizasyondan geçip denize gidebilir. (İstanbul’un kanalizasyon en son nereye gidiyor bilimiyorum. Denize gitmeden önce bir yerde belli miktar temizleniyordur ama ne kadar temizlenebiliriyor bilemiyoruz ) Tabiki bir kişi seramikçi doğa zarar verebilir kadar çok miktar kadmiyum kullanmaz ama yüz seramkçı varsa ? Yada bin kişi.

 

Bu arada benim en sevdiğm Türk yemeği midiye dolmadır.
ミディエドルマ
Japonya’dan aile arkadaş gelince mutlaka midiye dolmayı yediriyorum. Midiye, denizin dibinde yaşıyor eğer deniz dibinde kadmiyum gibi ağır metal olduğu zaman midiye içine birikiyor. Yani ben kadmiyumu lavaboya attığım zaman sonra ben onu yiyicek olacak mesela.

 

Bir önceki yazıda yazıdığım gibi benim atölyemde atıklar için lavabo sistem var ve belli miktar süzme yapabiliyor. Ağrı metal maddelerin çoğu alt kutu dibinde biriken atık balçıklar içine karışıyor ve kanalizasyona gitme risk oldukça az dır diye düşünüyorum ama eğer bir süzme sistemi yoksa böyle şeyler kullandığı zaman, lavaboda yıkamadan önce bir leğen yada kap içinde ön yıkama yapmak gerekir.
IMG_20160318_195251
IMG_20160318_195944

 

Temelini bu şekilde temizleyip lavaboda yıkanınca zehirli maddeler kanalizasyona akma ihtimali çok çok az olur. Aslında süzme sistemi varsa da ne olur olmaz bunu yapmak iyi olur.
IMG_20160318_200354
Kadmiyum dan başka seramikte kullanan çok bililen zehirli madde olarak kurşun var. Düşük derece sırılar içinde, özellikle çinide çok kullanır. Hepmizin sevdiği Türk mavi renk için çok kullanan baryum karbonat da baya zehirli maddedir. Bunlar hiç kullanmadan seramik yapmak olamaz mı ? Tabiki kullanmazsa da yapabilir oda bir yol olabilir ama kullanabilir renkler efektler sınırlı olacak. Bir eser yapmak için istediği ifadeler yakalamayabilir.

 

Aslında zehirli diye oyle maddelerden uzak durmak gerek yok. Eğer gıda için eser yapıyorsa çok dikkat etmek lazım yani yiyicek içecek ve ağzımızın dokunacak yerlere kullanacak boyalar sırlar mutlaka zehirsiz olması lazım ama mesela süs eşyalar, objeler için kullanmakta sorun yok. Uygun şekilde uygun yerlerde kullanmak, kullandıktan sonra uygun şekilde temizlemek gibi çalışmalar arasında sonrasında dikkat ederek kullanırsak zehirlerden sorun çıkmazdır. Önemlisi zehirli maddeler ile iyi ilişki kurmaktır, buna dikkat edersek çalışmalarmız daha anlamlı olacak diye düşünüyorum.

 

Bu arada sırlar kap içinde yıkamanın yan fayda.
IMG_20160318_200558
Kalan atık sırlar birikiyor :))

 

Uzun vadede böyle oluyor.
IMG_20160317_164923
Bu kap eşim birikti. Sürpriz renk çıkabilir hazine sırdır :)
(İçinde ne maddeler olduğu artık hiç anlamadığımız için gıda için kullanamaz tabiki, eşim seramik takılar için kullanıyor)

 

Eski zamanlarda seramikçılar atık konusu çok fazla dikkat etmemişler istediği kadar çalışıp istediği kadar çıkan atıklar çevrisine atıyorlardı. Sadece Türkiye’de yada Japonya’da değil bütün dünyada oyleydi (belki her meslekte geçerlidir). Ama bugün seramik çalışmalardan çıkan atıklara dikkat etmek gerektiğni artık biliyoruz. İstanbul’da yaşıyorum. Çevrimizde insan var şehir var. Midiye dolma da var.

Fırından çıkan eserleri merak etmek gibi,
çalışmalardan çıkan atıkları da merak edelim.

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

8 Comments

  1. Yazınızla ve mükemmel türkçenizle ciddi bir farkındalık yarattınız. Tüm samimiyetimle yazıyorum doğaya çok duyarlı olduğum halde İnanın bugüne kadar bunu hiç düşünmemişim. Bu konuda beni ve benim gibi bir çok kişiyi bilgilendirdiniz Çok teşekkür ederim.

  2. Çok teşekkürler, seramikle yeni ilgilenmeye ve dün ilk sırlamasını yapan biri olarak, önümde koca bir pencere açtınız. Bu farkındalık için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s