Rahat torna çekmek için ipuçları

 

Ben torna eğitimin ilk seviyede küçük silindir çekmeyi çalıştıryorum. Belki çok yerde oyle başlar diye düşünüyorum. Çunkü silindir çekmek torna işin temel hareketir. Çamuru düzügün yoğurabilip, tornada çamuru tam merkezleşebilip, istediği boyut ile silindiri rahat düzgün çekebildiği zaman, torna çekme işin yarısı bitti sayılır aslında, kalan yarısı şekil vermektir. Şekil vermek fazla zor iş değil önemlisi uygun incelikte düzgün bir silindir çekebilirmektir. O yuzdan ben torna öğretirken belli süre sadece bir çok silindirler yoğun çektiriyorum. Büyük sabır gereken zamandır ama bu duvar geçerse artık rahat. Çeşitli şekiller istediği gibi çekebilirmek için en kısa yol bu diye düşünüyorum.

 

Simdi, haydi silindir çekelim diye tornanın öne oturuyorsun. İlk olarak burada tavsiyelerim var. Torna ve oturduğu yerin mesafeyi fazla açık tutmayın. Uzak oturduğu zaman güç yeterince veremez sadece kolların güç ile çalışmak zorunda kalır. Torna, bütün beden kullanarak çekmek lazım özellikle merkezleme için belli güç ihtiyaç var daha çok güç verebilirmek için tornaya yakın oturmak iyi olur. Tornaya yakın oturunca kollar daha kapalı olur. Kollar kapalı olunca daha güç verebilir, eller daha sabit tutabilir.

 

Merkezleme başarırsa silindir çekeceksin, silindir çekerken sırt fazla eğiri olmasın omurgayı düz tutun. Bele ağırlık gelmez beden için daha sağlıklı olur ve daha sabit güç verebilir. Tornada çalışırken bel zorlaşıyor diyen varsa, oturduğun tabureyi biraz daha öne çekin ve omurgayı olabilir kadar düz tutun. Tabiki torna çalışmanın her işlemede her zaman düz tutamıyor ama enazından silindir çekerken düz tutmaya çalışmak fayda var. Birde omurgayı düz tutunca enteresan şekilde pozitif his de olur, gerçekten. Sanki önündeki torna ve çamurun tam yönetici gibi hissedeceksin biraz önce merkez kaçmasına rağmen :) Ama bu his çok önemli evet dünya senin !

 

Silindir çekerken omurgayı düz tutunca çamura yukarıdan bakmış oluyor bu da torna çalışmanın gelişim için iyi olur. Youtube yada instagramdaki gibi torna videolarda uzmanlar torna çekerken çamuru yandan bakıyorlar. O yuzdan yandan bakmak gerekiyor diye düşünmeyin başlangıç seviye insanlar için bu geçerli değil. İki elin güç denge oturmadan yandan bakarak torna çekersen, çamur içindeki elin güç daha fazla olur ve sonuç silindir değil kase olur. Amaç silindir ise olabilir kadar yukarıdan bakarak çekmek lazım. Silindir çektikten sonra şekil verirken, yada büyük miktar çamur ile yüksek silindir çekerken yandan bakarak çekiyoruz. Eğer henüz başlangıç seviyede küçük silindir çekmeyi çalışıyorsan, yada silindir çekmeyi çalışıyor ama kase oluyor gibi durumda ise, silindir çekerken olabilir kadar yukarıdan bakmak iyi olur.

 

Tornada daha sabit güç vermek için bir yöntem daha. Sol ayağı biraz yüksek tutun. Tahta da olur leğen de olur 8-10cm gibi yüksek bir şeyin üstünde sol ayağı olsun daha rahat güç verebilir ve daha az yorulur.

 
 
Atölyemde tam ornek gibi torna çeken biri olduğu için gösteriyim.img_20161007_120612

 
 
Benim söylediğim gibi dimi ? 
%e9%9b%bb%e5%8b%95%e3%83%ad%e3%82%af%e3%83%ad%e4%bd%9c%e6%a5%ad%e3%81%a8%e5%a7%bf%e5%8b%a2

Genellikle erkekler kollar güçlü olduğu için oturma duruş dikkat etmezsede kendi güç ile belli derece torna çekebiliyor ama bazı kadınlar bazen güç yetmiyor. Oyle zamanda oturma duruşuya dikkat etmek fayda var.

 

Bu arada bu fotoğrafta tornanın dönen yön saat yöndir. Türkiye dahil çoğu ülkelerde torna saatin ters yöne döner ama Japonya’da genellikle saat yöne döner. Dolayısıyla ellerin duruş ters olur. Ben iki yönde çekebilirim ama saat yön benim ilk başladığım yön ve alışkan olan yön olduğu için daha rahat tabiki, o yuzdan öğretirkende saat yönde öğretiyorum. (ama Türkiye’de daha önce başka biriden torna eğitim almış kişi ise saatin ters yönde devam ettiriyorum) Söylediğim oturma duruşu iki yön içinde geçerlidir, tornada daha rahat çalışmak istersen böyle oturma duruş deneyin.

 

Son olarak bunu da eklemek istiyorum. Dünyada bir çok seramik kültür var ve çok çeşit tornalar var. Ne kadar çeşit torna varsa o kadar yöntemler farklı olur. Avanos’taki ustalar ve ben başka şekilde torna çekiyor, anlattığım gibi büyük fark olarak torna dönen yön ters. Aynı tip torna olsada insana göre de küçük küçük torna yöntem değişiyor. O yuzdan benim anlattığım şeyler kesin olan yöntem değildir. Oturma duruş konuda da kimi uzak otur diyebilir, Omurga düz tutma diyebilir, silindir çekerken yandan bak diyebilir. Bu kadar çok torna kültür varken doğru yada yanlış diye şeyler yok farklar var. O yuzdan ben burada bir kaç torna yöntem anlatıyorumda eğer başka insandan torna eğitim alıyorsanız doğrusu öğrettiği kişinin yöntemi öğrenmek dir. Bu blogda yazıdığım şeyler, ben böyle yapıyorum yada böyle öğretiyorum onu anlatıyorum yani benim aldığım eğitim ve tecrübe den gelen bir fikirlerdir. Onu anlamanız isterim bende henüz kendini geliştirmeye çalışan birdir on sene sonra daha fazla tecrübe kazandıktan sonra başka şeyler diyebilir zaten :) Ama bugünlük fikirler böyle, deneyip fayda olursa mutlu olurum.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

8 Comments

 1. Merhaba Ben Güler sizinle ara

  ara karşılaşıyoruz ve sizin sıkı takipcinizim . Bende yeni tornaya başlayanlardanım. Tamda üstüne verdiğiniz bu bilgiler işime yarayacak . Ayrıca kendi deneyimlerinizi paylaştığınız içinde çok teşekkürler . yeni paylaşımlarınızı heyecanla bekliyeceğim . Sevgiler..

  ________________________________

  1. Merhaba,
   Çalışmalarım beğendiğniz için teşekkür ederim. Umarım sizde torna çalışma seveceksiniz çok eğlencilidir sabur ile devam ederseniz herkes torna çekebilirdir.

 2. Torna çekerken sağlaklar için, Avanos örneğindeki gibi saatin tersi yönünde ki dönüş Türkiye’nin geneli böyledir, daha pratiktir. İcat çıkarmayalım demek isterdim, fakat uzak doğudan gelen seramikçilerden sayesinde yavaş yavaş yaygınlaşıyor bu durum. Normal karşılıyorum, ben de Singapur’da kendime göre çalıştım, sanırım Japonya’ya da gitsem değiştirmem, saat yönünde çalışmam. Tamamen alışma meselesi.

  1. Evet alışma ilgili o yuzdan mesela eğer benden önce Türkiye’de başka birden torna eğitim almış kişiye saatin ters yönde devam ettiriyorum ama sıfırdan öğrenenlere saat yönde öğretiyorum. Blog yazısa bu konu belki eksik oldu ekledim.

   Hangi yön daha pratik diye söylemek doğru değil çunkü normalda insanlar tek yönde çalışır otekini pek anlamaz. Ben normalda saat yönde çalışırım ama bazen öğrencilere göre sattin ters yönde öğretmek zorunda kalıyorum. Ben iki yönde çekebilidiğim için ikisinin ayrı avantaj ve dezavantajı oldığını fark ediyorum. Uzmanlaştıktan sonra iki yönde bu avantaj ve dezavantajı kapanır ama başlangıç seviye insanlarda bunlar ortaya çıkıyor. Ama oyle şeyler düşünerek yön karar veriyor değilim benim için saat yönde öğretmek daha kolay olduğu için oyle öğretiyorum. Türkiye’de sağlak olup saat yönde torna çeken varsa belki benim öğrenci olabilirdir :)

 3. Ben Maramara Güzel Sanatlar Seramik bölümü mezunuyum ve bize de hocalarımız ilk iş olarak silindir çekmeyi, çamuru merkeze getirmeyi öğretirler. Gerçekteyse silindir çekmek oldukça önemli.
  Elektrikli tornalarımız iki yönde de dönebiliryordu, ayakla döndürdüğümüz klasik tornalar ise sağlam yada solak olan kişinin ayağını hangi yöne doğru ittiği ile ilgili. Sağ yada sol yönde dönmesi çoksa özenmeli değil bence kişi nasıl rahat ediyor ise

  1. Evet hangi yön olursa olusun uzmanlaştıkça hiç fark etmez nasıl isterse oyle yapsın bencede :) Kimden yada hangi ülkede ilk torna eğitim aldığı ilgili. Yazıda yazıdığım gibi dünyanın çoğu ülkede saatin terse döner (sağlak için) ama Japonya’da saat yöne döner. Bu yön fark tamamen tornanın gelişim tarihi ve kültür ilgilidir belki bu konu sonra blogda detayli anlatiyim daha iyi olur.

 4. Yorumları okudum çok yararlandım teşekkürler ..Bende solak çalışıyorum verdiğiniz teknik bilgilerden yararlandim ,
  Püf noktalarına özen göstereceğim ..
  Bende Marmaris de yaşıyorum ders alabilmek için sizi ziyaret edebilirmiyim
  Sevgiler Serap

  1. Yazılarını size fayda olduğunu sevindim yorumunuz teşekkür ederim.
   Yakında atölye açıyorum derslerde başlayacağım haberleşeriz ozaman.
   Görüşmek üzere, sevgiler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s