Güneşli bir günün işler

Fırın rafların koruyucusu eskileşmişti sırlarda nokta nokta yapışmıs. Bodrum’da ilk fırın yakmadan önce koruyucuyu komple yenileşiyim düşündüm.

IMG_20190405_164349

Fırın raf koruyucusu nedir ?
Mutfak fırında bisküvi pişirken pişirme kağıdı kullanıyorsunuz ya aynı mantıkla seramik fırında da raflara işler yapışmaması için pişirme kağıdı gibi şey kullanıyoruz. Ama kağıt değil sıvı bir şey fırıça ile sürülüyor pişince sertleşip raflara yapışıyor. Eğer sırlar akarsa koruyucuya yapışıyor ve koruyucu ile beraber cıkartabiliyor. Çok fazla miktar sır akarsa koruyucuyu geçip rafa yapışabilir de ama normal şartlarda raf koruyucusu çok işe yarar raflara sürümek öneriyorum.

 

Koruyucuyu yenileşmek için önce eski koruyucuyu cıkarmak lazım. Spatula ile kazsam da bunları temizleyebilir ama 6 tane raf var zaman ve enerj kazanmak için makine kullanacağım.

 

Gereken eşyalar bunlar.

IMG_20190405_173134

 

Raf koruyucusuyu temizlemek için iki çeşit disk kullanıyorum.

IMG_20190405_172812
(Bu markayi öneriyorum değil sadece yapı makette bunlar buldım :)

 

Arkasi böyle.

IMG_20190405_172822

Soldaki disk, raflara ciddi yapışmış sırları çıkarmak için kullanıyorum. Normalda akan sırlar spatula ve çekiç ile hemen cıkarabiliyor ama bazen o sekilde çıkaramayan sırlar oluyor öyle şeyler bu disk kullanarak yok ediyorum. Çok ciddi yapışınca bu disk kullansada tam yok edemiyor da. (O yüzden akma risk olan sır kullanırken ayrıca hazırlık yapmak lazım)

Sağdaki disk daha geniş alanı zımparamak için uygun oluyor o yüzden sır cıkarmak için değil koruyucuyu komple çıkarmak için kullanıyorum.

Belki böyle işler için daha iyi disk çesitler var olabilir ama ben simdilik bunlar kullanıyorum.

 

Temizleme iş başlamadan önce rafları ıslatıyorum.

IMG_20190405_165037

Islatmadan makine ile raf koruyucusuyu temizleme kalkarsa korkunç tozlar uçar.

 

Eğer dış mekan varsa dısarıda yapmak iyi olur tabi.

IMG_20190408_135821

 

 

Simdi fırın koruyucusuyu hazırlanıyorum.

IMG_20190409_130450

Fırın koruyucusunun ana maddesi alüminyum oksit dir. Biz seramikçılar genellikle basitçe alümina diyoruz o alüminyum oksit demektir. Kimyasal formül ise Al2O3 dir. Kabaca alüminyum folyonun hanmadde gibi düşünün.

Alüminyum oksitin erime noktası 2072°C ama bizim işlerin pişirme derece ise 800-1300°C arasıdır. O derecelerde çamurlar sırlar sıcaktan dökülüyor ama alüminyum oksit ise henüz uzun kollu tişört ile rahat oturuyormuş gibi duruyor. Yani koruyucu olarak süper uygun maddedir.

 

 

Biraz konu dış olacak ama…

drawing

Yakut ve safir, bunların kimyasal formül Al2O3 dir. Evet bunlar da alüminyum oksit tir. Bunlar alüminyum oksitin kristalize edilmiş şekil. Yüzde yüz alüminyum oksitin kristal, korendon denir, renksiz ve şeffaf taştır. Bu içine yüzde bir miktarda krom oksit olunca yakut, demir oksit ve çok az miktar titanyum oksit olunca safir oluyor. Yani yakut ve safir neredeyse aynı taştır, biliyor muydunuz ?

Krom, demir, titanyum bunlar sır yapım malzeme olduğu için genellikle seramik atölyesinde toz olarak bulunur. O zaman böyle soru olacaktır. Alüminyum oksit ile bunları karıştırıp bir şekilde eritip soğutursak yakut yada safir elde edebilir mi ? Evet edebilir ! Merak edenler araştırın :)

 

 

Konuya dönelim. Alüminyum oksit kendisinde hiç plastiklik, yapışkanlık yok. Onun için tek olarak fırın rafıya yapışmıyor hemen dökülüyor. Onun fırın rafya yapışması için bağlayıcı olarak çamur yada kaolin katmak lazım. Köfte yaparken kıymanın dağılmaması için ekmek içi yada un katıyorsunuz ya buda aynı mantık :) Genellikle kaolin kullanır ama eğer kaolin yoksa elinizde olan beyaz renk çamur kullanırsa da olur.

Alüminyum oksit ve kaolin (yada çamur) nun oran ise genellikle 5:5 tercih ediliyor. Ama 6:4 de olur 7:3 oranda yapanlar da var. Hangi kaolin yada çamur kullanduğuna göre oranlar değişiyor ama kabaca söylesem, raflara düzgün yapışıyorsa o zaman tamamdır sır yapıyor gibi net ölçüsü tutmak gerek yok. Eğer pişirme sonrasında koruyucuda fazla çatlama yada dökürme varsa kaolinin oran yada çesit değiştirebilir.

 

Su ekleyip blendir ile karıştırdım. Fırın raflara rahat sürebilir kıvam olsun.

IMG_20190409_131916

Simdilik krem rengi oluyor ama kuruyunca beyazlaşır, pişince bembeyaz olacaktır.

 

Düz fırça ile raflara sürüyorum. Kat kat sürerek bir posta kart kalınlığa ayarlanıyorum. Tek taraf, arkaya gerek yok. Neden arkaya gerek yok ? Eğer arkada koruyucu varsa onlar sizin işlere kepek gibi dökülür :D

IMG_20190409_142703

Ben raflar ıslattığım için rahat sürebiliyorum ama raflar kuru ve rahat süremiyorsa koruyucu içine CMC ekleyin.

 

Kurutuyorum. Bu işler güneşli bir gün yapalım !

IMG_20190411_172625

Eğer yüzey dalgalı olduysa tam kurtuktan sonra zımpara gibi şeylerde düz yapabilir.

 

Böylece fırın raf koruyucusu hazır oldu eğer sırlar akarsa da raflar korumuş olacak ama en önemlisi pişirmede sırlar akmayan şekilde işler yapmaktır tabi. Eğer çok akma beklenti olan sırlar kullanırsam işlerin altına çamurdan yaptığım ince plakalar da ayrıca koyuyorum.

Pişirimede sır akma kazası olabilir şey o yüzden plaka korumak için ona göre hazırlıklar yapmak önemlidir. Biliyorsunuz fırın raflar çok pahalı :))

 

 

 

 

 

 

 

 

8 Comments

 1. Teppei san, harika bir yazı yazmissiniz, çık değerli bilgiler vermissiniz. Çok tesekkurler, elinize sağlık :) Bir gün tekrar atölyede birlikte çalışmak dileğiyle, ucunuze de çok sevgiler, selamlar İstanbul’dan.. Ganbatte imashoo
  ________________________________

 2. Sevgili Teppei, asen harika bir sanatçısın, tebrik ediyorum. Kısmet olursa, seramik konusunda seninle konuşmak istiyorum. Küçük bir koleksiyoum var, sizin eserlerinizden bazılarını da koleksiyonuma dahil etmek istiyorum. Saygılar…

  1. Merhaba Osman Bey, cevap geç olduğu için kusra bakmayın ve güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim ! Çalışmalarım beğendiğinizi çok sevindim. Eğer Bodrum’a gelirseniz ziyaretiniz bekleriz. Görüşmek üzere, saygılar.

 3. Çok faydalı bilgi, teşekkürler. Ben daha önce raflara talk+sodyum silikat+kaolen karışımı sürmüştüm. Öyle tavsiye etmişlerdi. Sonuç facia oldu. Hem işler, hem mesnetler raflara yapıştı, her şey mahvoldu. Sonra başka tavsiye üzerine sadece kaolen sürdüm. Yapışma sorunu kalmadı. Ama sırlı işlerin üzerinde beyaz beyaz lekeler oluyor. 3-4 kere silmeden yıkamadan çıkmıyor. Sebebini anlayamıyor ve deli oluyordum :))) Şimdi bu yazıyı okuyunca problemimin kaolini tek başına kullanmak olduğunu hissediyorum. Karışımı sizin gibi hazırlayacağım, bir de oyle deneyeyim, teşekkürler.

  1. Merhaba,
   Yorumunuz için teşekkür ederim. Umarım sorunlar çözülmüştür. Aslında pişirme dereceye göre uygun karşım değişiyor. Eğer düşük derece (mesela 1040-1050derece) ise sadece kaolin de olabilir ama otra ve yüksek derece ise almina yı ana madde olarak kullanmak iyi olur diye düşünüyorum. Ama seramik işlerinde kişiye göre fırına göre kültüra göre her şey her konu çok değişiyor hangisi doğru diye bir şey yok hangisi kendi için uygun olduğunu kendini bulmak gerekiyor. Talk+sodyum silikat+kaolen karsım bana göre de pek olmuyor ama belki söyleyen kişinin firin ve işler için uygun oluyordur… Neyse siz almina deneyin daha garantili :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s